Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Günümüzde karşı karşıya kaldığımız ve tüm insanlık için tehdit teşkil eden küresel sorunlar yeni bir düzen belirlenmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Gelecek nesillere de sorumlu olma bilinci küresel toplumun tüm kesimlerinde yer bulurken ve sosyal ve çevresel faktörler de kalkınmada olmazsa olmaz konulardan birisi olarak kabul görmektedir. TürkTraktör bu kapsamda sosyal iş birlikleri geliştirerek Türkiye’nin ekonomik gelişimine ve uluslararası ölçekte rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlarken, kurumsal vatandaşlık anlayışı doğrultusunda toplumsal alanda yatırım programlarını da hayata geçirmektedir. Bu projeleri tasarlarken de akademisyenlerin, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, fikir liderlerinin aktif katılımının yanı sıra TürkTraktör çalışanları ile satış ve satış sonrası servis ağının da bu projeleri sahiplenerek gönüllü olarak yer almalarını teşvik etmektedir.

TürkTraktör, Koç Topluluğu şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırarak, toplumsal sorunlara karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmeyi ve yerel gelişimi destekleyerek yaşam standardını yükseltecek projelerin hayata geçirilmesini amaçlayan “Ülkem İçin” projelerinin en önemli katılımcılarından biridir.

Birbirinden farklı alanlardaki sosyal sorumluluk projeleri ile sektörüne ve topluma sürdürülebilir fayda sağlamayı odağına alan TürkTraktör, yürüttüğü toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim, sağlık, kültür-sanat ve dijitalleşme başta olmak üzere birçok alandaki çalışmalarla da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı vermektedir.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi, 2020 yılında da yürüttüğü eğitim, istihdam ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının yanı sıra tarımla ilgili toplumu ve üreticiyi bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirmiştir.  2020 yılı dinamiklerini değiştiren Covid19 pandemisi ile TürkTraktör’de sağlık konuları öncelik kazanmış, virüs yayılımının engellenmesine yönelik hızla aksiyon alınarak ihtiyaçlara yanıt vermek üzere üretim ve hizmet alanında çalışmalar yürütülmüştür.
Entübasyon ve Biyolojik Numune Alma Kabinleri Üretimi
Salgın sürecinde büyük bir emek ve özveri gösteren sağlık çalışanlarının korunmasına katkı sağlamak için ihtiyaç duyulan tıbbi malzeme bulunurluğuna destek olmak adına; Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. tarafından tasarımları yapılan entübasyon ve biyolojik numune alma kabinleri TürkTraktör’ün Ankara ve Erenler fabrikalarında üretilmiştir. Sahip olduğu üretim kapasitesi ve çalışanlarının gösterdiği hassasiyet sonucunda kısa sürede üretilen kabinler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen farklı illerdeki hastanelere teslim edilmiştir.
Çiftçiler için “Uzaktan Eğitim Programı”
TürkTraktör, koronavirüs salgınının Türkiye ve dünyayı etkilediği zorlu dönemde tüm ekipleri ile tarımsal faaliyetlerin aksamaması adına tüm çiftçiler, iş makinesi operatörleri, bayi ve yetkili servislerinin de yararlanabildiği bir “Uzaktan Eğitim Programı” başlatmıştır. Bu eğitim programı kapsamında, TürkTraktör’ün ürün gamında yer alan New Holland ve Case IH markalı traktörlerin doğru kullanımı, verimliliği artıran tarımsal ekipmanlar ile farklı saha çalışmaları ve tarımsal faaliyetlerde de sıklıkla kullanılan iş makineleri konusunda bilgiler verilmiştir.

Uzaktan eğitim programı, çiftçilere gerek TürkTraktör fabrikalarında ve ürün teslimatları sırasında, gerekse Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım Projesi kapsamında tarlalarda uygulamalı olarak verilen eğitimleri kapsamaktadır. Eğitim içerikleri hazırlanırken çiftçiler tarafından saha, özel etkinlik ve aktiviteler gibi farklı platformlarda, saha ve eğitim ekiplerine yapılan geri bildirimler dikkate alınmıştır. Böylelikle kullanım ve servis eğitimlerinde en çok bilgi alınmak istenen sorular ve saha çalışmalarında en çok eksikliğine rastlanan ve anlık olarak talep edilen konu başlıkları da eğitim içeriklerine dahil edilmiştir.
 
“Tarlam Cepte” Uygulaması
TürkTraktör, zorlu salgın günlerinde tarımsal üretimin kesintisizliğini desteklemek üzere çiftçilerin tarlalarıyla ilgili gerekli kontrolleri mobil uygulama üzerinden yapabilmeleri için “Tarlam Cepte” uygulamasının ileri servislerini ücretsiz olarak sunmuştur.

Yetiştiricilerin birçok tarımsal bilgiye mobil cihazlar üzerinden kolayca erişebilmesini sağlayan ve sektörde bir ilk olan “Tarlam Cepte” uygulamasıyla, çiftçiler kendi arazilerindeki mahsulün sağlığını günlük olarak takip ederken, arazilerine yaklaşan fırtına, yıldırım gibi hava durumu bilgilerine 1 saat öncesinden erişebilmek dahil birçok bilgi ve öneriye cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlarından kolayca ulaşabilmektedirler. Salgın döneminde TürkTraktör, ücretsiz verilen genel özelliklerin yanı sıra uydu temelli lokasyon belirlenmesiyle sunulan arazi özelindeki ileri servislerden de isteyen tüm çiftçilerin 1 yıl boyunca ücretsiz olarak yararlanmasını sağlamıştır.
 
Mobil Yol Desteği Hizmeti
Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 65 yaş üstü kişilere getirilen sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, ihtiyaç duyduklarında çiftçilerin yanında olmak adına “Mobil Yol Desteği Hizmeti” sunulmuştur. “Mobil Yol Desteği Hizmeti” kapsamında servisler aracılığıyla traktörlerin bulunduğu yere gidilerek, aracın bakım ve onarımı yapılırken; aynı zamanda servis ekiplerinin yaptığı işleme göre, gerektiğinde traktörün servise alınması ve geri tesliminde oluşacak taşıma/çekici bedeli de karşılanmıştır. Bu hizmet, garantisi devam eden traktörlerin yanı sıra garanti süresini tamamlamış New Holland ile Case IH markalı traktörler için de sunulmuştur.
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi
Tat Gıda Sanayi A.Ş. (Tat Gıda) ile Covid-19 salgınında dikim, çapalama ve hasat işlemlerinde tarımda çalışan mevsimlik işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve virüsten korunması için “Hijyen Projesi” hayata geçirilmiştir. Tat Gıda ve TürkTraktör, proje kapsamında Bursa ve İzmir’de bulunan 500’e yakın sözleşmeli çiftçiye tarımsal faaliyetlerde yardımcı olan mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı 10 ayrı lokasyona öncelikle duş ve tuvalet konumlandırmıştır. Bununla birlikte, mevsimlik tarım işçilerine eldiven, maske, sabun, şampuan gibi hijyen için gerekli temel ürünlerin yer aldığı bir kişisel hijyen paketi desteği de sağlanmıştır.

Projeye salgından korunmanın yollarının anlatıldığı “Bilinçlendirme Çalışmaları” da dahil edilmiş ve sağlık çalışanları tarafından sözleşmeli çiftçilere ve mevsimlik tarım işçilerine koronavirüs hakkında bilgiler verilirken; hastalıktan korunmanın yollarını detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra düzenli olarak günlük kontrollerin yapılabilmesi için ateş ölçerler temin edilmiştir
Mesleki Eğitimde 21. Yüzyıl Becerilerinin Geliştirilmesi
“Mesleki Eğitimde 21. Yüzyıl Becerilerinin Geliştirilmesi” projesinde TürkTraktör, Koç Holding’in pilot çalışmasında yer alarak okul-sektör iş birliğinde öğretmen ve öğrenciler için 21. yüzyıl becerilerini ve tasarım odaklı düşünmeyi merkeze alacak şekilde içerik geliştirme sürecine katkıda bulunmaktadır.
Evde Eğitime Destek
TürkTraktör, toplumsal fayda yaratmak üzere, koronavirüs salgınının hemen başında, okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesiyle evlerinde kendi imkanlarıyla derslere katılım göstermek zorunda olan öğrencileri desteklemiştir. Darüşşafaka ile iletişime geçilerek, şirkette bulunan ve kullanılmayan bilgisayarların ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılması sağlanmıştır. Benzer destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Evleri Koordinasyon Müdürlüğü’ne de sağlanmış ve çocukların evdeki eğitimlerinde yanlarında olunmaya devam edilmiştir.
 
Bilinçli Çiftçi İle Yollar Güvende

Türkiye’de meydana gelen traktör kazalarının neden olduğu can, mal ve iş gücü kayıplarına karşı bir farkındalık yaratmayı amaçlayan TürkTraktör, 2017 yılında “Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım” projesini hayata geçirmiştir. Bu proje ile birlikte, trafikte güvenlik alanında yapılan çalışmalara ilk defa traktör ve zirai ekipman da dahil edilmiştir.

Türkiye’de bilinçsiz traktör sürüşü ve tarım ekipmanları kullanımından kaynaklanan kazaların göz ardı edilmemesi gereken ulusal bir sorun olduğunu vurgulayan TürkTraktör, farkındalığı artırmak üzere hayata geçirilen projede “Kazalar Kaderimiz Değildir” mottosuyla güvenli sürüş eğitimlerini başlatmıştır. Öncelikle çiftçilere ve traktör kullanıcılarına güvenli sürüş bilinci aşılamanın yanı sıra tarım sektöründe yaşanacak her türlü iş gücü kaybına bağlı olarak ulusal ekonomide ortaya çıkacak kayıpların da azaltılması, ayrıca onlarla aynı çalışma alanlarını ve karayollarını kullanan vatandaşların güvenliğinin de artırılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında dijital platformlar üzerinden yarışmalar düzenlenmiş gerek sahada gerekse de dijital mecralarda eğitimler yapılmıştır. TürkTraktör Akademi eğitmenleri tarafından “Güvenli Sürüş Eğitimleri” ve “Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım” eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Proje 2019 yılında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından organize edilen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde de Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Çiftçilere gerek TürkTraktör fabrikalarında ve ürün teslimatları sırasında, gerekse de “Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım Projesi” kapsamında tarlalarda uygulamalı olarak verilen eğitimler 2020 yılında online platforma taşınarak, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak adına çalışan çiftçilerin, ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca ulaşmaları sağlanmıştır.

Filizlerin Mucizeleri Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor
“Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesine aktif olarak destek veren TürkTraktör, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarına dair kamuoyunda farkındalık yaratarak bu konuda toplumda rol model olmaktadır. Bu kapsamda TürkTraktör; çalışanları ve bayileri ile birlikte “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimlerini tamamlamıştır.

Tarım ile otomotiv alanında kadın iş gücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek ve Türkiye’nin sürdürebilir kalkınma sürecinde kadınların oynadığı önemli role dikkat çekmek üzere 2016 yılında “Filizlerin Mucizeleri” projesi başlatılmıştır. Eğitim, istihdam ve tarımsal üretim olmak üzere 3 farklı konuyu kapsayan ve TürkTraktör öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sivil Toplum Kuruşları ve üniversite iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında faaliyetler yürütülmüştür.

Projenin eğitim alanındaki alt projesi olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere gerçekleştirilen okul ziyaretlerinde kız öğrenciler ile bir araya gelinmiştir. 100’den fazla TürkTraktör çalışanının oluşturduğu Gönüllüler Ekibi ve projenin destekçi kurumlarından yetkililerin de katılımıyla otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Ankara, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya ve Şanlıurfa’daki liseler ziyaret edilmiş ve katılımcılara “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimi verilmiştir.
Proje kapsamında, seçilmiş okullarda makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi bölümlerinde eğitim gören kız öğrencilere Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bursu sağlanmaktadır. Mezun olan kız öğrencilerin yerine burs programına yeni öğrenciler dahil edilmiştir.

Ayrıca, öğrencilere Ankara ve Erenler fabrikalarında oluşturulan staj programlarından yararlanma olanağı sağlanmıştır. Bu sayede seçilen Filizlerin Mucizeleri bursiyerleri, mezun olmadan önce yapmak zorunda oldukları stajlarını TürkTraktör fabrikalarında tamamlayarak, iş hayatına atılmışlardır.
Projenin başladığı ilk günden itibaren, 6 ilde toplam 70’e yakın okul ziyaret edilmiş ve 6 bin 200’ü aşkın kız öğrenciye ulaşılmıştır. 400 öğrenci sağlanan eğitim burslarından yararlanırken; 53 öğrenci de TürkTraktör fabrikalarında stajlarını gerçekleştirerek, okul sıralarında öğrendikleri bilgileri gerçek hayata taşıma olanağına sahip olmuştur.
                                                              
Toplumsal cinsiyet eşitliğine dair gerçekleştirilen Filizlerin Mucizeleri projesi kapsamında; 2018-2019 öğretim yılında, kız öğrencisi olmayan Şanlıurfa Akçakale’deki Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kız öğrenciler kayıt yaptırmaya başlamıştır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için 15 yeni kız öğrenci kayıt yaptırmıştır. Başarılı olan kız öğrencilere Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bursu verilmiştir.
Geleceğim Güvende
Türkiye’nin istihdam seferberliği hareketini desteklemeye devam eden TürkTraktör, bu hareket dahilindeki çalışmalarına 2018 yılında bir yenisini daha eklemiş ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ile birlikte “Geleceğim Güvende Projesi”ni hayata geçirmiştir.

Türkiye’nin en yaygın servis ağına sahip olan TürkTraktör, en başta TürkTraktör yetkili servisleri olmak üzere, otomotiv sektörünün “Yetişmiş Teknik Eleman” eksiğini gidermeyi hedeflemektedir. Proje kapsamında öğrenci-işyeri eşleştirme yöntemiyle, TürkTraktör servisleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumları arasında iş birlikleri oluşturularak, iş gücünün doğru işyerlerine yerleştirilmelerini sağlayacak bir istihdam programı devreye alınmıştır.

Projeye 2018 yılında 48 şehirdeki, 64 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 88 TürkTraktör yetkili servisi dahil edilerek başlanmıştır. Projeye seçilen öğrenciler; davranışsal eğitim olarak “Servis Sürecinde Müşteri Odaklı Hizmet ve İletişim Eğitimi” almıştır. Buna ek olarak; teknik eğitimlerde motor, transmisyon ve hidrolik eğitimi ve farkındalık eğitimleri olan endüstri 4.0, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve enerji yönetimi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulardaki eğitimlerini de tamamlamışlardır. Kendilerine özel tasarlanan teorik ve iş başı eğitim programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler staj yerlerine yerleştirilmişlerdir.

“Geleceğim Güvende” projesi ile yeni nesil ustalar yetiştiren ve sektörün önemli bir ihtiyacını karşılayan TürkTraktör, ülke istihdamına da katkı sağlamaktadır. Projenin başladığı günden itibaren projeye toplam 106 öğrenci dahil edilmiştir. Bu süreçte gerekli eğitim ve stajlarını tamamlayan 92 öğrenciden 50’si New Holland ve Case IH servislerinde iş hayatlarına başlamıştır. Yetkili servislerde işe başlayan öğrencilerin, fabrikadaki temel servis eğitimlerine katılan TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Satış Sonrası Direktörü Oktay Yıldırım ve İnsan Kaynakları Direktörü Osman Özdemir, başarılarından ötürü öğrencileri kutlayarak sertifikalarını takdim etmişlerdir.
Çocuklar, Kitapların Büyülü Dünyasıyla Buluşuyor

TürkTraktör’ün lider markası New Holland, çocuklarda 12 yaşa kadar kazanılan alışkanlıkların öneminin farkında olarak, okuma alışkanlığının kazanılmasının peşine düşmüş ve internet çağı çocuklarının ufkunu genişletmek, bilgi edinmelerini sağlamak ve toplumun eğitim seviyesine değer katmak üzere 2016 yılında “New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri”ni kurmaya başlamıştır.

Her zaman daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında okul tercihi çevre köy ve mahallelerden okumaya gelen kalabalık öğrenci topluluğuna sahip okullardan yana yapılmaktadır. Açılan kütüphanelerde önce binaların tadilatı yapılmakta, sonrasında da kütüphanenin mobilya ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Bugüne kadar 11 farklı ildeki 11 köy okulunda kurulan New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri’ne toplamda 7 bin 500’e yakın kitap bağışlanmıştır. New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri’nin en yenileri Osmaniye ve Amasya’da açılmış olup, Türkiye’nin dört bir yanında yeni kütüphaneler açmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Kan Bağışı Kampanyası Devam Ediyor
Türkiye’de yıllık 1 milyon 800 bin ünite kana ihtiyaç duyulmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde toplanan kanın %82’si gönüllü kan bağışçılarından sağlanarak tüm tarama testlerine tabi tutulabilirken, ülkemizde bu oran gezici ekiplerin katkısı ile ancak %33 seviyesine ulaşabilmektedir.

Koç Holding, “Ülkem İçin” Projesi’nde 2010 ve 2011 yıllarında sosyal sorumluluk anlayışını tabana yayma ve kurumsal vatandaşlık kavramını topluluk çalışanları ve bayileri arasında geliştirme hedefi ile Kızılay ile iş birliği yapmıştır. Kan bağışının önemi konusunda toplum nezdinde farkındalık yaratılması ve gönüllü, düzenli kan bağışçıları kazanılmasını hedeflenen projeye TürkTraktör çalışanları ve bayileri ile destek olmaktadır.

Bu proje kapsamında, TürkTraktör, Kızılay iş birliği ile 2010 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yılda iki kez kan bağışı uygulamasını gerçekleştirmektedir. TürkTraktör Ankara ve Erenler fabrikası çalışanları her yıl olduğu gibi 2020 yılında da pandemi döneminden önce Kızılay’a kan bağışında bulunarak pek çok kişiye umut olmuştur.
 
Kuyruklu Yıldızlar Projemiz ile Minik Dostlarımızın Karnı Doyuyor!
Yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımız biz insanlar tarafından korunmaya ve kollanmaya muhtaçlar. Minik dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatlarına ışık olmak için hayata geçirilen Kuyruklu Yıldızlar Projesi kapsamında TürkTraktör çalışanları öğle yemeklerinden arta kalan yiyeceklerini gönderdiği Patiliköy Barınağı için barınak yaptılar. Proje kapsamında 2018 yılında da barınağa destek devam etmiş ve projenin hayata geçirildiği Nisan 2017’den itibaren barınağa toplam 72 ton yemek desteği sağlanmıştır.
Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları

‘Eğitimde Dijitalleşme’ noktasından hareketle, TürkTraktör sanal gerçeklik teknolojisini iç eğitimlerinde kullanmaya başlamıştır. “Sanal Gerçeklik Eğitim Sistemi” projesi ile şirket bünyesinde kurulan Eğitim Laboratuvarları’nda tüm teknik personelin mesleki eğitimleri sanal ortamda verilmeye başlanarak, “bir ilk’e” imza atılmıştır.

Üretim alanındaki operasyonları, ilk olarak dijital ortamda yaratılan sanal atölyede uygulama imkanı sunularak, teknik personelin fiziki ortamda yapması muhtemel hataları önceden deneyimleyerek, üretim aşamasında yapılabilecek hataların gerçekleşme olasılığının minimuma indirilmesi, iş kazalarının önlenmesi, hurda maliyetlerinin azaltılması ve aynı zamanda kalite problemlerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’nın kurulma aşamasında eğitim metotları belirlenirken çalışanların ihtiyaçları ve öğrenme alışkanlıkları üzerinde ayrıntılı bir inceleme yapılmıştır. Laboratuvarlar; eğitim ve teknoloji şirketleri ile beraber üniversitelerinde katkısı ile hayata geçirilmiş aynı zamanda Avrupa Birliği’nden de hibe desteği sağlanmıştır. Bir sonraki adım olarak, Avrupa’daki başka firmalarla da ortaklık kurularak bilgi ve teknoloji transferinin sağlanması hedeflenmektedir. Avrupa Birliği projemizde ortaya koyduğumuz bu yeni ve teknolojik eğitim yöntemi ulusal boyutta Hacettepe Üniversitesi’nde, Avrupa boyutunda ise Polonya, Macaristan ve İtalya’daki ortaklarımız tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Eğitimlerin bilimsel zeminde, öğrenmeye etkisi hakkında ise Avrupa Birliği projesi kapsamında Hacettepe ve Pamukkale üniversiteleri ile yapılan deneysel çalışmalarla araştırılmaktadır. 112 çalışan ile yapılan ilk faz deneysel çalışma sonuçlarına göre Sanal Gerçeklikle Eğitimin, Geleneksel Yönteme kıyasla %53 daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Endüstriyel alanda yapılmış dünyadaki ilk akademik çalışma olma özelliğine sahip olan deneysel çalışma çıktılarımız makaleleştirilmiştir ve uluslararası bilimsel bir dergide yayımlanması ile ilgili gerekli çalışmalar sürmektedir. TürkTraktör’ün öncü çalışması, bu eğitim teknolojisinin Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sunulmasıyla birlikte, aynı zamanda “Teknoloji Geliştirme” projeleri kapsamına da girmektedir.

Tüm çalışanlarının gelişiminde fırsat eşitliği sağlama konusuna büyük bir hassasiyet gösteren TürkTraktör işitme engelli çalışanlarına eğitimlerini işaret dilinde vermektedir. ‘Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’, bu sebeple, özellikle işitme engelli çalışanlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Proje kapsamında, Mayıs 2018’de faaliyete geçen laboratuvarlarda 2019 yılının ilk 6 ayına kadar toplam 417 kişi 6 farklı içerikte eğitim almıştır.

Bu yeni ve teknolojik eğitim yöntemini tüm endüstriye yaygınlaştırmayı da hedefleyen TürkTraktör, düzenlediği Mesleki Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar etkinliği ile 2018 yılında Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Üyeleri’ni Ankara Fabrikası’ndaki Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’nda ağırlamıştır. Ziyaretleri sırasında OSD üyelerine laboratuvarlarda verilen eğitimler ve yapılan diğer çalışmalar aktarılmış ve sanal gerçeklik teknoloji ve uygulamalarının endüstrinin gelişimine sağlayacağı katkılar da paylaşılmıştır. Bunun dışında gerçekleştirilen birçok konferans, seminer ve zirve vasıtasıyla sanal gerçeklikle eğitim teknolojisinin, otomotiv sektörü başta olmak üzere çok geniş alanlarda yaygınlaştırılması sağlanmıştır.

Anadolu Bursiyerleri Programı
Üniversite giriş sınavı sonuçları değerlendirildiğinde, bazı üstün başarılı öğrencilerin maddi imkansızlıklardan eğitimine devam edemediği gözlemlenmektedir. Bu gerçekten hareketle, ülkemizin parlak zihinlerini en iyi eğitim imkanlarıyla buluşturmak ve bu öğrencilerin bilime daha çok katkı sağlamasını desteklemek amacıyla; TürkTraktör, Koç Üniversitesi ile 2011 yılında ‘Anadolu Bursiyerleri’ programını hayata geçirmiştir. Koç Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde, başarılı ve ihtiyaç sahibi 4 öğrencinin 5 yıllık eğitim hayatı boyunca Koç Üniversitesi çatısı altında eğitimini sürdürmesi için gerekli maddi desteği sağlamaya devam etmektedir.
TürkTraktör Tarım Makineleri Laboratuvarları
Koç Holding’in Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı ile sürdürdüğü “Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi” kapsamında oluşturulan okul-işletme eşleşme modelinden hareketle geliştirilen iş birliğinde TürkTraktör 2011 yılından itibaren yer almaktadır. Bu kapsamda; Ankara’da Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Amasya’da Gökhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şanlıurfa’da Şanlıurfa Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Bursa’da Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “TürkTraktör Tarım Makineleri Laboratuvarları” kurulmuştur.

Eğitim ve mesleki gelişime verilen önem ile hizmete sokulan laboratuvarlarla, tarım makinelerine yönelik mesleki eğitimin kalitesinin artırılması, sektördeki donanımlı ve eğitimli personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Sektörde bir ilk gerçekleştirilerek açılan bu laboratuvarlar, mekanizasyon konusunda bilinçlendirmek üzere çiftçilerin de hizmetine sunulmuştur.

TürkTraktör Tarım Makineleri Eğitim Laboratuvarlarımızda bugüne kadar toplam 412 öğrenciye eğitim sağlanarak, 375 öğrenci mezun edilmiştir. Ayrıca 2.747 çiftçi ve 70 öğretmenin de bu eğitimlerden yararlanması sağlanmıştır.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler istihdam sürecinde değerlendirmeye alınmaktadır. Başvuru yapıp, gerekli koşulları sağlayabilen %60 oranındaki öğrencinin TürkTraktör fabrikalarında ve satış sonrası servis ağında istihdamı sağlanmıştır. Geri kalan kısmı ise lisans ve ön lisans programlarına devam etmiş veya otomotiv sektöründe çalışmaya başlamıştır.