Dijital Hizmetler

Tarlam Cepte

Tarlam Cepte Mobil Uygulaması İkinci Yıl Dönümünde Yenilendi
 
TürkTraktör tarımsal faaliyetlerde üreticilere ‘dijital bir karar desteği’ sunmak üzere 2 yıl önce çiftçilerle buluşturduğu Tarlam Cepte uygulamasının yeni sürümünü çiftçilerin kullanıma sundu. Sektörde bir ‘ilk’ olan ve yetiştiricilerin mobil cihazları üzerinden birçok tarımsal bilgiye kolayca erişebilmesini sağlayan Tarlam Cepte’nin yeni sürümü için TürkTraktör’de 18 kişilik bir ekip, 3 ay boyunca çalıştı. Kullanıcı geri bildirimlerine ek olarak, TürkTraktör bayileri üzerinden gerçekleştirdiği iletişim kanalıyla üreticiler için öncelikli ihtiyaçları göz önüne alarak yeni sürümün temellerini oluşturdu. Kullanımda hız ve yeni servislere erişimde kolaylık sağlayacak geliştirmelere de odaklanıldı. ‘Kolay kullanım stratejisi’ odağa alınarak geliştirilen Tarlam Cepte’nin yeni sürümü, kullanıcı dostu yepyeni özellikleriyle, çiftçilerin ürün tarafındaki bilgisini arttırarak daha verimli ekim-biçim yapmalarını sağlayan tüm servisleri bir arada sunuyor.
 
Uydudan alınan veriler sayesinde sunduğu erken uyarı sistemiyle tarlanın uzaktan kontrol edilmesini sağlayan Tarlam Cepte, kullanıcının tarlasına özel operasyonel verimliliğini arttıracak yöntemleri de sunmaktadır. Ayrıca, tarla sağlığı ile ilgili problemler, sulama eksikliği ya da fazlalığı, besleme eksiklikleri ve hastalıklı ya da ürün zararlısının olduğu alanlar uygulamada gösterilirken kullanıcılara erken müdahale imkânı sağlanmaktadır.
 
Mevcut sulama önerilerine ek olarak 2022 yılında devreye alınacak akıllı sulama özelliği sayesinde uydu ile bilgilendirme yapılarak dekarda %8 ile %10 arasında çiftçiye sulamada tasarruf sağlayacaktır. Su tasarrufu aynı zamanda bazı bölgelerimizde elektrik tasarrufu da demektir. Özellikle pompa ile sulama yapılan yerlerde bu yeni servis daha da önemli olacaktır.
 
Sektörde bir ilk olarak 2019 yılında kullanıcılarla buluşan uygulamaya 2021 sonu itibarıyla 2 yılı aşkın süredir yüklenen toplam tarla sayısı 41 bini, izlenen toplam tarla alanı 327 bin dekarı, kullanıcı sayısı ise 36 bini aştı.
 

Tarımda Dijital Dönüşüm

TürkTraktör Tarımda Dijital Dönüşümü Desteklemeye Devam Etmekte

Türk tarımının ve çiftçisinin yüksek teknolojiye geçişini kolaylaştırmak ve daha verimli üretim yapmasına katkı sağlamak üzere çalışmalarına devam eden TürkTraktör, hassas tarım teknolojilerinde dünyanın lider markası Trimble ile iş birliği yaptı. Dünya çapında tarımın profesyonel olarak yönetildiği bölgelerde yaygın bir kullanıma sahip Trimble’ın Türkiye’deki yetkili satış distribütörü olan TürkTraktör, bu iş birliği ile Türk tarımı için hedeflenen dijital dönüşümü desteklemeye devam etmektedir. Trimble ürünleri için aynı zamanda Yetkili Servis hizmeti de sağlayan TürkTraktör, en yeni ve ileri Trimble ürünlerini Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda tanıttı.

2019 yılında hem uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörleri, hem de yarı otomatik şanzımanlı traktörleri yerli üretim olarak üreticilerle buluşturan TürkTraktör, tarım mekanizasyonuna teknolojiyi entegre etme çalışmalarında Trimble ile yeni bir adım daha atmış oldu. TürkTraktör’ün hassas tarım teknolojileri çatısı altında yer alan; otomatik dümenleme sistemleri, verim haritalama, akış kontrol sistemleri ve çiftlik yönetim sistemleri tarımsal faaliyetler sırasında yapılan hataları en aza indirerek, girdi maliyetlerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

TürkTraktör’ün en çok tercih edilen traktör serileri arasında yer alan TDD Bluemaster ve JX Max Pro modelleri ise Trimble otomatik dümenleme sistemiyle buluşturularak Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda çiftçilerin beğenisine sunuldu. Fabrika çıkışlı olarak kullanıma hazır halde sunulan otomatik dümenleme sistemi çiftçilere tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan yakıt, tohum ve gübre gibi girdilerde önemli bir maliyet avantajı sağlamaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, akış kontrol sistemleriyle de uyumlu olan MasterDrive ve ProGuide akıllı traktör serileri çiftçilerin ihtiyaçlarına en doğru şekilde hizmet etmektedir